טיפול בהשמנה באמצעות תרופות הרזיה

הרזיה

באישור משרד הבריאות – תרופות הרזיה ניתנות אך ורק באישור ובפיקוח רפואי כטיפול בהשמנת יתר

בניגוד לניתוחים לקיצור קיבה, שמיועדים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר חריפה, הטיפול עם תרופות הרזיה מתאים גם למי שסובל מהשמנה שאינה קיצונית, כאלה שעבורם להוריד 10 או 15 ק"ג זה דבר שיכול לשפר מאוד את בריאותם או את הרגשתם.

בטיפול תרופתי אפשר להתחיל מ – BMI שווה או מעל 27 עם 2 גורמי סיכון (כמו טרום סכרת 2, יתר לחץ דם או שומנים בדם) או BMI שווה או מעל 30 וכישלון קודם בירידה במשקל.

על מחלת ההשמנה כבר נאמר רבות. זוהי מגיפה, שקרוב ל-2.1 מיליארד איש בעולם סובלים ממנה (השמנה מוגדרת כמדד BMI שווה או גבוה מ –  30 ק״ג/מ2). מעל לשליש מהאוכלוסייה בארה"ב סובלת ממצב זה, ובארץ – כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת.

מאחר והתפיסה העדכנית רואה את ההשמנה כמחלה רב מערכתית, יש מקום לגשת לטיפול בה בגישה טיפולית המערבת רמות שונות של פתרונות הכוללת שינוי הרגלי חיים קרי: שינוי תזונתי והגברת הפעילות הגופנית, טיפול עם תרופות הרזיה או/ו טיפול פולשני המערב החדרת בלון קיבתי (ללא ניתוח) או טיפול ניתוחי בריאטרי.

בסקירה זו נתמקד בטיפול עם תרופות הרזיה הקיים בישראל:

טיפול תרופתי מתאים לבוגרים מעל גיל 18, בעלי BMI שווה או מעל 27 עם 2 גורמי סיכון או BMI   שווה או מעל 30 ק״ג/מ2 (יש לקרוא את ההתוויות והוראות הנגד ולהיוועץ עם הרופא המטפל לפני הטיפול). אין להשתמש בתרופות הרזיה ללא מרשם רופא, או ללא פיקוח רפואי.

פנטארמין (רזין): תרופת הרזיה הניתנת במינון של 15-30 מ״ג ליום (נמצאת בסל התרופות) פועלת כמשחררת נוראפינפרין מרכזי ובכך מעלה את תחושת השובע וההוצאה האנרגטית. מפחית כ 3.6 ק״ג מעבר לקבוצת הביקורת .

תופעות לוואי בולטות. מערכת לב וכלי דם: הגברת לחץ הדם, הגברת קצב הלב, הגברת אירועים איסכמיים. מערכת עצבים מרכזית: חוסר מנוחה רעד כאבי ראש, פסיכוזה. מערכת עיכול: יובש בפה שלשול או עצירות.

אורליסטאט (קסניקל): תרופת הרזיה הניתנת במינון 120 מ״ג 3 פעמים ביום (נמצאת בסל התרופות). מעכבת אנזים בשם ליפז במעי. ובכך מפחיתה את ספיגת השומנים מהתזונה. מפחית 2.9-3.4 ק״ג מעבר לקבוצת הביקורת. תופעות לואי חסר ויטמינים מסיסי שומן, במערכת העיכול זליגת שומן ודחיפות ביציאות.

לורקאסרין (בלוויק):  תרופת הרזיה שניתנת בבליעה במינון של 10 מ״ג פעמיים ביום. התרופה רשומה בישראל משנת 2017. המולקולה הייחודית שבתרופה מבקרת את תחושת השובע במח, מאפשרת לחוש שבעים ולאכול פחות. בלוויק נמצאה יעילה פי 2 בהשוואה לשינוי באורח חיים בלבד. 1 מכל 3 מטופלים במחקרים הקליניים עם בלוויק, שטופלו למשך שנה, הפחיתו יותר מ 10 אחוז ממשקלם. תופעות לוואי מרכזיות: כאבי ראש בחילות יובש בפה עצירות וסחרחורות. תופעות הלוואי הקלות יחסית מאפשרות התמדה בטיפול לאורך זמן. בלוויק זמינה למבוטחי כל קופות החולים (בהנחה של כ 50 אחוז למבטחים בביטוחים משלימים).

ליראגלוטייד 3.0 מ״ג (סקסנדה) – תרופת מרשם שאושרה לאחרונה ע"י ה FDA ומשרד הבריאות הישראלי לאחר שנמצאה יעילה ובטוחה לשימוש. התרופה פועלת על קולטנים במוח השולטים על התאבון – כך שאוכלים פחות.תרופת הרזיה מסוג סקסנדה לא נמצאת בסל התרופות אלא במימון עצמי, ודורשת הזרקה יומית במינונים עולים כל שבוע מ0.6 מ״ג עד 3.0 מ״ג.

התרופה דומה להורמון טבעי glp1 המופרש במעי ומשתחרר לאחר הארוחה ומעלה את תחושת השובע. מפחית 5.8 מ״ג מעבר לקבוצת הביקורת. תופעות לואי בחילות הקאות ודלקת לבלב במקרים נדירים. הטיפול הזה במינון של 1.8 מ״ג ניתן היום  לחולי סוכרת סוג 2 לצורך איזון ערכי הסוכר והפחתת גורמי הסיכון.

הטיפול עם תרופות הרזיה מחייב ליווי

בנוסף למעקב רפואי, הטיפול בכל תרופות הרזיה צריך להעשות בלווי צמוד של דיאטנים קלינים לתזונה נכונה ומאוזנת ופעילות גופנית. מי שלא יקפיד על אורח חיים בריא – יעלה בחזרה במשקל למרות התרופה.

לסיכום: הטיפול במחלת ההשמנה חייב להיתפס כטיפול כרוני ומתמשך כמו המחלה עצמה. יוצא כי השיקולים בבחירת הטיפול המיטבי צריכים לקחת בחשבון את משקלו של המטופל הסיבות להשמנה והיכולת והמסוגלות לשינוי הרגליי החיים לשארית החיים בשקלול עובדות אלו ואחרות הטיפול הנבחר בהתבסס על שינוי הרגלי חיים יכול לכלול טיפול תרופתי, בלון או ניתוח בריאטרי.

מקורות:

Garvey WT, Mechanick JI, Brett EM, AMERICAN ASSOCIATION OF CLINICAL ENDOCRINOLOGISTS AND AMERICAN COLLEGE OF ENDOCRINOLOGY CLINICAL PRACTICE GUIDELINES FOR COMPREHENSIVE MEDICAL CARE OF PATIENTS WITH OBESITY – EXECUTIVE SUMMARY. ENDOCRINE PRACTICE DOI:10.4158/EP161365.2016.

 

לקביעת תור לייעוץ צרו עמנו קשר: